A béke rendszere

A béke nem azt jelenti, hogy az élet-tereinkben nincs konfliktus vagy probléma, aminek megoldása kemény munkával jár. A béke azt jelenti, hogy a kihívások közepette, nehéz élethelyzetekben is képesek vagyunk megőrizni nyugalmunkat és nyitottan, konstruktívan, valamint kreatívan veszünk részt a megoldások alternatíváinak közös megalkotásában.
A konfliktus során fellépő fenyegető élethelyzetek hatására olyan testi reakciók mehetnek végbe az érintettekben, amik során a szervezetük az alábbi önvezérelt készenléti programokat futtathatja: harc, menekülés és lefagyás. Ilyen helyzetekben a feszültség és stresszoldó technikák segítségével az idegrendszert szelíden abba az irányba irányítjuk, hogy az önvédő motorikus reakciók befejeződjenek, a blokkolt erőforrások feloldódjanak és a béke állapota a testben és a kapcsolat(ok)ban egyaránt megtestesüljön.
A stresszhelyzet alulról-felfelé történő rendszerszintű átalakítása egy természetes folyamat, amit végig kell járnunk ahhoz, hogy megteremtsük a béke állapotát önmagunkban és kapcsolatainkban.
A béke állapota
Biztonságban, nyitottan együtt vagyunk
A fenyegetettség állapota aktiválja a stresszreakciókat
A biztonság érzetének megteremtése oldja a stresszreakciókat
A harc állapota
Küzdünk vagy elfutunk
A lefagyás állapota
Leblokkolunk és megrekedünk
Az ábrát Janae Elisabeth polyvagal létrája inspirálta, amit kiegészítettem a bioszisztemikus tanulmányaim ismereteivel és tapasztalataival.